fbpx Próchnica | B-Dental - gabinet dentystyczny - stomatologia

Próchnica

Zajmuje się leczeniem ubytków próchniczych i zapobieganiu ich powstawania.

Próchnica zębów to najczęstszy problem z jakim zgłaszają się pacjenci do dentysty.
To choroba zakaźna o charakterze przewlekłym, wywołana przez bakterie próchnicotwórcze żyjące na powierzchni zębów, w płytce nazębnej. Bakterie te zasiedlają płytkę, namnażają się w niej, z czasem powodując produkcję kwasów – następuje demineralizacja i uszkodzenie tkanek zęba – szkliwa i zębiny, a następnie miazgi.

Dlaczego leczenie próchnicy zębów jest tak ważne?

Próchnica powoduje stały stan zapalny w jamie ustnej, który prowadzi do obniżenia odporności organizmu na choroby bakteryjne i wirusowe.

Próchnica zębów to ogniska zakażeń, które prowadzą do bólu zębów, utraty zębów, problemów z żuciem i gryzieniem, stanów zapalnych przyzębia i korzeni zębów, do nieprzyjemnego zapachu z ust, jak również do wielu innych schorzeń jamy ustnej

Dlatego dbałość o higienę jamy ustnej i leczenie zębów jest tak ważne!


W jaki sposób można zapobiec zmianom próchniczym?

Po pierwsze – kontrola stanu uzębienia!

Stan jamy ustnej należy regularnie sprawdzać u dentysty a chore zęby leczyć. Tylko dentysta może stwierdzić z całą pewnością, czy w uzębieniu występują zmiany próchnicze.

Niewątpliwe korzyści tej profilaktyki to:

 • brak bólu zębów
 • zdrowe zęby – brak próchnicy i świeży oddech 
 • brak bólu zębów, głowy, skroni, uszu czy oczu
 • pełne uzębienie czyli zdrowe gryzienie pokarmów
 • komfort białego i zdrowego uśmiechu

Po drugie – należy regularnie oczyszczać zęby ze złogów zębowych! 

W gabinecie służą temu profesjonalne zabiegi scalingu ultradzwiekami i piaskowanie zębów z nadmiaru płytki zębowej. Zęby staja się gładsze, znikaja nierównosci i przebarwienia z powierzchni zębów. Gdy zęby stają się nadwrażliwe z powodu demineralizacji szkliwa można je pokryć specjalnymi preparatami ochronnymi.

W domu należy dbać o codzienną higienę jamy ustnej – nie zapominać o myciu zębów, szczotkować zęby, używać nici dentystycznej w celu usunięcia płytki nazębnej spomiędzy zębów i spod linii dziąseł oraz używać płynów do płukania.

Po trzecie – należy leczyć nawet niewielkie zmiany próchnicowe! 

Myśląc o leczeniu próchnicy musimy pamiętać o wszystkich tego aspektach:

 • redukcji płytki nazębnej
 • zmniejszenia dostępności cukru
 • wzmocnieniu szkliwa i zabiegach profilaktycznych
 • wczesnym wykrywaniu i leczeniu próchnicy.

Podstawowe zabiegi takie jak usuwanie istniejącej już próchnicy i wypełnienie ubytków materiałem kompozytowym, pozwalają uniknąć nowych problemów w przyszłości oraz zapobiegają temu, że małe problemy stają się dużymi.

Materiały, których używają nasi dentyści oddają niezwykle wiernie naturalny kolor i przezierność zębów, przywracają im estetykę oraz funkcjonalność zbliżoną do zębów naturalnych.


  Czy wiesz, że… 

…. dorośli są szczególnie narażeni na ubytki, jeżeli występuje u nich suchość w jamie ustnej –  choroba spowodowana niedostatecznym wydzielaniem śliny. Suchość w jamie ustnej może być spowodowana innymi chorobami, ich leczeniem bądź też po prostu niewystarczajacym nawadnieniem organizmu; w zależności od przyczyny może ona być chwilowa (trwająca dni lub miesiące) bądź trwała.


W naszych gabinetach dbamy o przyjazną atmosferę i wysoką jakość usług oraz bezpieczeństwo i komfort naszych Pacjentów. Używamy nowoczesnych materiałów i metod leczenia i znieczulania.

Dzięki komputerowej technologii znieczuleń The Wand sprawiamy, że leczenia jest bezbolesne a wszelkie niedogodności związane ze znieczuleniem są zminimalizowane.

Pacjentom, u których lęk przed leczeniem stomatologicznym jest spowodowany silną obawą o doznanie bólu, proponujemy sedację wziewną podtlenkiem azotu, która zmniejsza strach oraz napięcie lękowe pacjenta, w trakcie trwania zabiegu.

Po czym poznać, czy występują ubytki próchnicowe?

Ubytki  próchnicowe najczęściej rozwijają się w zagłębieniach na powierzchniach zębów trzonowych, w przestrzeniach międzyzębowych a także w pobliżu linii dziąseł. Często ubytki próchnicowe rozwijają się pod powierzchnią zęba, gdzie nie są one widoczne.

Dlaczego tak sie dzieje?…     Spożywane przez nas pokarmy, które zawierają węglowodany (cukry i skrobie), są pożywka dla bakterii, żyjących w płytce nazębnej, na skutek czego wytwarzane są kwasy, które powoduja demineralizacje szkliwa i niszczą zęby. Jeśli w odpowiednim czasie nie oczyścimy zębów z płytki, która jest pożywką dla bakterii, to z czasem rozpoczyna sie proces demineralizacji szkliwa, które pęka i tworzy sie ubytek próchnicowy. 

Pamietajmy, że…   zmiany próchnicowe są przede wszystkim źródłem zakażeń dla pozostałych zębów:

 • powodują rozwój próchnicy i stanów zapalnych w całej jamie ustnej;
 • prowadzą do chorób miazgi zęba,
 • powodują tworzenie się ropni i stanów zapalnych w korzeniach zębów, 
 • prowadzą do utraty zębów, a to z kolei do problemów z żuciem i gryzieniem,
 • powodują wiele innych dolegliwości, m.in ból zębów, który może prowadzić do nadużywania leków,
 • powodują, że przyszłe leczenie może być długotrwałe i kosztowne.

To wszystko sprawia, że zapobieganie próchnicy jest tak ważne nie tylko w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu, ale również w utrzymaniu zdrowia całego organizmu.

powrót na stronę: oferta

MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00