fbpx Jak rozjaśnić swój uśmiech? | B-Dental - gabinet dentystyczny - stomatologia

Jak rozjaśnić swój uśmiech?Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów?

Niektórzy od urodzenia mają zęby bardziej żółte niż inni. Inni z kolei mają zęby, które żółkną wraz z wiekiem. Istnieje również wiele czynników, które mogą mieć wpływ na Twój naturalny kolor zębów.

Przyczyny przebarwień powierzchniowych (przez stomatologów nazywanych zewnętrznymi) oraz ciemnienia zębów mogą być następujące:

  • używanie (palenie lub żucie) tytoniu
  • picie kawy, herbaty lub czerwonego wina
  • spożywanie pokarmów zawierających duże ilości barwników, takich jak wiśnie i borówki amerykańskie
  • nagromadzenie kamienia nazębnego, będące wynikiem stwardnienia płytki bakteryjnej

Wśród przyczyn przebarwień wewnętrznych można wymienić:

  • przyjmowanie antybiotyków (tetracykliny) w okresie tworzenia się zębów
  • żółknięcie lub szarzenie zębów w związku z procesem starzenia się
  • uraz zębów, który może być przyczyną obumarcia nerwu zęba i – w konsekwencji – jego brązowego, szarego lub czarnego koloru
  • przyjmowanie zbyt dużych ilości fluoru w okresie tworzenia się zębów (tj. od chwili urodzenia do wieku 16 lat), co sprawia, że zęby nabierają „cętkowanego” wyglądu

W jaki sposób można wybielić zęby?

Większość zewnętrznych przebarwień, których przyczyną jest żywność i tytoń, można usunąć w ramach dokładnego wyczyszczenia zębów przez stomatologa lub higienistę. W okresach pomiędzy wizytami u stomatologa w pozbyciu się powierzchniowych przebarwień może pomóc stosowanie wybielającej pasty do zębów. Jeżeli przebarwienia występują od kilku lat, być może zęby należy poddać profesjonalnemu zabiegowi wybielania, który usunie uporczywe zewnętrzne przebarwienia.

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów można wykonać w gabinecie dentystycznym lub w domu, przy pomocy zestawu wydanego przez stomatologa. W obu z wymienionych metod stosuje się żele do wybielania zębów, które usuwają przebarwienia dzięki swoim właściwościom utleniającym. Zdarza się, że w trakcie procesu wybielania zęby stają się nieznacznie nadwrażliwe.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym

Jest to zabieg trwający jednorazowo około 120 minut, przy czym osiągnięcie pożądanej bieli zębów wymaga jedynie 45 minut, reszta to odpowiednie przygotowanie pacjenta. Z myślą o ochronie jamy ustnej, na dziąsła można nakładamy substancję przypominającą żel, natomiast wokół szyjek zębów umieszcza się żywiczną osłonę. Następnie zęby poddaje się działaniu środka (roztworu) wybielającego. W celu aktywacji stosuje się specjalne światło, które w 15-minutowych seriach czasowych kieruje się na środek wybielający.

Wybielanie w domu

Jest to zabieg który, cieszy się możliwością samodzielnej kontroli procesu wybielania. Stomatolog przygotowuje odpowiednio dopasowane szyny, które wypełnia się żelem wybielającym i nosi przez około 30minut do kilku godzin w ciągu dnia lub w nocy, przy czym cały zabieg trwa około 4 – 7 dni. Obecnie wiele przepisywanych przez stomatologów zestawów do wybielania zębów zawiera roztwory 10 – 20%. Wybielanie w domu pod nadzorem stomatologa jest bardzo skuteczną metodą.

 

powrót na stronę – profilaktyka

MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00