fbpx Jak używać nici dentystycznej? | B-Dental - gabinet dentystyczny - stomatologia

Jak używać nici dentystycznej?Jak we właściwy sposób używać nici dentystycznej?

Odpowiednie nitkowanie usuwa płytkę nazębną i resztki pokarmowe z miejsc, które są trudno dostępne dla szczoteczki do zębów, tj. poniżej linii dziąseł i w przestrzeniach pomiędzy zębami. Ponieważ tworzenie się płytki nazębnej może być przyczyną próchnicy zębów i choroby dziąseł , zaleca się codzienne używanie nici dentystycznej.
Aby nitkowanie przynosiło optymalne korzyści, należy stosować następującą technikę:

  • Weź około 45 cm nici i owiń jej większą część wokół obu środkowych palców, pozostawiając pomiędzy nimi 2,5-5 cm nici. Trzymając nić napiętą pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym jednej i drugiej ręki, przesuwaj ją łagodnym ruchem w górę i w dół pomiędzy zębami.
  • Delikatnie zagnij nić wokół podstawy każdego zęba, starając się wsunąć ją poniżej linii dziąseł. Nigdy nie wykonuj nicią zbyt gwałtownych ruchów, ani nie przeciągaj jej zbyt mocno, gdyż może to skaleczyć lub uszkodzić delikatną tkankę dziąseł.
  • Przechodząc do następnych zębów, używaj czystych kawałków nici.Aby wyjąć nić, stosuj te same ruchy do przodu i do tyłu, przesuwając nić do góry i wyciągając ją z zębów

nici

Jakiego typu nici dentystycznej powinienem używać?

Można wybrać jeden z dwóch rodzajów nici dentystycznej:

  • nić nylonowa (wielowłókienkowa)
  • nić PTFE (z włókna pojedynczego)

Nici nylonowe mogą być woskowane lub niewoskowane i są dostępne w wielu różnych zapachach. Nici tego typu składają się z wielu włókienek nylonu, przez co mogą się czasami przedzierać lub strzępić, szczególnie przy czyszczeniu zębów, które ściśle do siebie przylegają.

Nici z włókna pojedynczego (PTFE) są wprawdzie droższe, ale łatwo dają się przesuwać pomiędzy zębami – nawet u osób, których zęby są bardzo ściśle ułożone – i są praktycznie odporne na strzępienie. W przypadku odpowiedniego stosowania oba rodzaje nici dentystycznej przynoszą doskonałe efekty w usuwaniu płytki nazębnej i resztek pokarmowych.

 

powrót na stronę – profilaktyka

MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00