Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, bezzębia, a także chorób narządu żucia. Jej zadaniem jest uzupełnianie utraconych tkanek zęba oraz pojedynczych i mnogich braków zębowych.
Zęby stanowią spójny zespół i brak choćby jednego z nich przyczynia się do powstawania nieprawidłowości zgryzowych (przesuwanie się zębów, bierne wyrzynanie się zębów przeciwstawnych) oraz zaniku kości. Braki zębowe są również częstą przyczyną zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych, dlatego podjęcie decyzji o uzupełnianiu utraconych zębów jest niezwykle ważne.
Nasz piękny i zdrowy uśmiech potrafi zdziałać cuda. Przyczynia się polepszenia naszego zdrowia ogólnego i poprawia samopoczucie; ułatwia kontakty międzyludzkie; podnosi samoocenę a przez to wpływa na nasze nastawienie do życia.
Współczesna technologia stomatologiczna daje wiele możliwości uzupełnienia każdego braku zębowego, w każdym indywidualnym przypadku; pozwala odtworzyć utracone uzębienie a także znacznie poprawić wygląd istniejących zębów.
Aby nowe uzupełnienia protetyczne naszych Pacjentów przez wiele kolejnych lat funkcjonowały bezproblemowo, posługujemy się nowoczesnymi urządzeniami, w tym cyfrowym skanerem wewnątrzustnym oraz tomografem 3D CBCT, które są niezastąpionymi narzędziami diagnozowania, planowania i poprawnego wykonania każdego rodzaju uzupełnienia protetycznego.
Korony protetyczne odbudowują i wzmacniają zniszczone i nieestetyczne zęby. Korony mogą być wykonane z porcelany na podbudowie metalowej, cyrkonowej lub najbardziej estetyczne, pełnoceramiczne. Obecnie, z uwagi na wiele zalet - estetyka, trwałość, szczelność, precyzja wykonania - stosuje się głównie korony licowane porcelaną na podbudowie z tlenku cyrkonu lub wykonane z jednolitego materiału cyrkonowego.
Aby założyć koronę konieczne jest oszlifowanie zęba z każdej jego strony, aby przygotować miejsce dla przyszłej korony. W niektórych sytuacjach, np. gdy ząb jest na tyle zniszczony, że korona nie zdoła się na nim utrzymać, przed szlifowaniem zęba wzmacnia się go stosując wkład koronowo – korzeniowy, najczęściej z włókna szklanego, łączący korzeń zęba z jego koroną.
Most porcelanowy, tak samo jak korona, jest uzupełnieniem protetycznym montowanym na stałe, w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Zbudowany jest z połączonych w szeregu koron. Filarami dla mostu są sąsiadujące z luką zębową zęby, na których taki most jest osadzony. Most protetyczny jest doskonałą alternatywą dla protezy częściowej lub uzupełnieniem dla bezklamrowej protezy szkieletowej ale często jego wykonanie wiąże się z potrzebą szlifowania zdrowych zębów, dlatego w takim przypadku należy rozważyć wszczepienie implantów.
Mosty adhezyjne należą do stałych oraz tymczasowych uzupełnień protetycznych. Oznacza to iż mogą one być cementowane na stałe na zębach własnych pacjenta lub też służyć jako uzupełnienie tymczasowe np. podczas wgajania się implantów po zabiegu wszczepiania implantów. W porównaniu do tradycyjnych mostów porcelanowych nie wymagają one szlifowania zdrowych zębów są więc znacznie mniej inwazyjne. Mosty adhezyjne mocowane są do innych zębów za pomocą wypustek z włókna szklanego.
Licówki to cienkie płatki wykonywane z kompozytu lub porcelany, nakładane na powierzchnię wargową zęba. Dzięki nim możliwe jest pokrycie rozległych wypełnień, uporczywych przebarwień, zmiana kształtu zębów, ich wydłużenie lub poszerzenie i nadanie zębom ogólnie pięknego wyglądu.
Licówki kompozytowe są wykonane bezpośrednio przez lekarza w gabinecie. Zabieg jest określany jako Bonding / Flow injection. Polega na nałożeniu cienkiej warstwy specjalnego kompozytu na powierzchnię zębów, kształtując ją i utwardzając lampą polimeryzacyjną. Licówki kompozytowe są jednak podatne na przebarwienia i nie są tak trwałe jak pełnoceramiczne, za to są znacznie tańszym rozwiązaniem.
Licówki porcelanowe to najmniej ingerujące w tkanki twarde zęba rozwiązanie protetyczne. Stosuje się aby nadać zębom piękny wygląd - skorygować kształt, kolor i wielkość zębów. Wykonuje się je najczęściej wtedy, kiedy występują:
Wkład koronowo – korzeniowy jest rodzajem sztyftu osadzanego i cementowanego w korzeniu zęba po jego uprzednim przeleczeniu kanałowym. Wskazaniem do jego zastosowania jest znaczne zniszczenie części koronowej zęba lub złamanie zęba i potrzeba wykonania korony protetycznej lub mostu.
Wkłady najczęściej wykonywane są z włókien szklanych, jak również indywidualnie w laboratorium protetycznym ze stopów różnych metali np. ze stopu złota. Obecnie nowością technologiczną są wkłady z tlenku cyrkonu. Są to wkłady o najwyższych parametrach wytrzymałościowych oraz estetycznych, stosowane w przypadku prac o najwyższych parametrach kosmetycznych.
Inlay, Onlay i Overlay są to wkłady i nakłady koronowe, które są alternatywą dla tradycyjnych dużych wypełnień. Co ważne te nowoczesne wypełnienia wzmacniają ząb i umożliwiają odbudowę anatomicznego kształtu zęba (guzki, bruzdy, powierzchnie styczne). Ponadto są bardzo trwałe i odporne na ścieranie.
Wkłady i nakłady wykonuje się z materiałów kompozytowych i porcelany. Ten rodzaj wypełnień nie jest stosowany w przypadku zębów przednich - wykorzystuje się je do odtworzenia zębów trzonowych i przedtrzonowych.
Endokorona - wskazaniem do leczenia zęba z pomocą Endokorony jest odbudowa po leczeniu kanałowym z optymalną utratą zrębu zęba. Część endokorony sięga do korzeni zębów, imitując klasyczne wkłady koronowo-korzeniowe a część odbudowuje koronę.
Protezy całkowite, częściowe lub natychmiastowe - wykonane z akrylu, posiadające pełną płytę podniebienną; wskazaniem do ich stosowania jest bezzębie lub rozległe braki w uzębieniu oraz kiedy nie ma możliwości wykonania innego rodzaju uzupełnień protetycznych.
Mają zmniejszoną do minimum niewygodną dla pacjenta płytę podniebienną oraz mniej lub bardziej widoczne klamry metalowe; w niektórych przypadkach proponujemy pacjentom szynoprotezy, czyli protezy szkieletowe ze specjalną szyną podtrzymującą (zabezpieczającą) zęby przed rozchwianiem.
Protezy bezklamrowe na zatrzaskach, zasuwach lub koronach teleskopowych - to estetyczne warianty protez szkieletowych, bez widocznych klamer, z umocowaniem powodującym stabilizację protezy w ustach.
Wykonane na podbudowie z tlenku cyrkonu, podobnie jak uzupełnienia klasyczne, wyróżniają się najlepszą estetyką i wytrzymałością mechaniczną.
Należące do najbardziej komfortowych protez zębowych, gdyż wyeliminowana została w nich możliwość przesuwania się w jamie ustnej:
Metoda All on X to nowoczesne, innowacyjne rozwiązanie implantologiczne, pozwalające na odtworzenie u pacjentów z bezzębiem, pełnych łuków zębowych w szczęce lub żuchwie, na zaledwie 4-6 implantach (w zależności od indywidualnych warunków), za pomocą przykręconego na stałe mostu porcelanowego do wszczepionych implantów – metoda All on 4 / All on 6.
W przypadku bezzębia uzupełnieniem protetycznym może być proteza całkowita oparta na implantach. Implanty zapewniają jej dodatkowe umocowanie i stabilizują protezę. Liczba implantów potrzebnych do wykonania protezy nakładowej wynosi od 2 do 6 i zależy przede wszystkim od rodzaju planowanej protezy oraz warunków anatomicznych.
W leczeniu implantoprotetycznym, trwającym często kilka miesięcy, stosowane są także tymczasowe uzupełnienia protetyczne, w szczególności kiedy implant jest wszczepiony w odcinku przednim. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent nigdy nie zostaje z widocznym brakiem zęba, co pozwala mu normalnie funkcjonować i zapewnia psychiczny komfort.
Jest to indywidualnie dopasowana przezroczysta nakładka na zęby, która przynosi ulgę pacjentom, którzy zaciskają zęby albo cierpią na szczękościsk. Różnią się między sobą na przykład twardością, którą dopasowuje się do indywidualnych potrzeb i schorzeń pacjenta.
Szyny relaksacyjne poza funkcją relaksacyjną, chronią zęby przed uszkodzeniami. Najczęściej zaleca się je osobom zmagającym się z bruksizmem. Zgrzytanie zębami, czy nadmierne zaciskanie szczęki to zaburzenia, które prowadzą do upośledzenia funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego.
Czas noszenia szyny relaksacyjnej uzależnia się od wielu czynników, w tym zaawansowania bruksizmu. Materiały stosowane do produkcji szyn relaksacyjnych są biozgodne i wyróżnia je wysoka odporność na wszelkie uszkodzenia. Szyna relaksacyjna sprawdza się zwłaszcza w nocy, kiedy to zaciskanie zębów uniemożliwia spokojny sen, a nierzadko prowadzi do bezsenności.