Gwarancją zachowania zdrowia jamy ustnej są regularne kontrole u dentysty. Rozwijająca się próchnica w początkowym stadium nie daje żadnych symptomów. W momencie, gdy pojawia się ból i widoczne oznaki choroby, często konieczne jest podjęcie długotrwałego i kosztownego leczenia. Dlatego doskonałym sposobem jest zapobieganie problemom poprzez działania profilaktyczne – kontrole przeprowadzane przez eksperta zajmują kilkanaście minut, a płynące z nich korzyści są niepodważalne. Jak często należy chodzić na wizyty kontrolne do dentysty?
Wizyta kontrolna u dentysty polega na ocenie stanu uzębienia pod kątem ubytków, szkliwa oraz osadzania się płytki nazębnej. To również dokładne badanie stanu dziąseł i jamy ustnej pod względem pojawiających się zmian na błonie śluzowej (afty, pleśniawki), które mogą świadczyć o obecności bakterii w jamie ustnej. Niezbędny jest także dokładny wywiad z pacjentem, podczas którego lekarz zapyta o aktualne dolegliwości, nadwrażliwość na ciepło i zimno oraz choroby towarzyszące, które mogą wpływać na stan uzębienia. Podczas kontroli stomatolog może zlecić przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych (usuwanie kamienia, piaskowanie, fluoryzację zębów), a także wykonanie szerszej diagnostyki za pomocą wykonania pantomogramu lub tomografii CBCT.
O częstotliwości wizyt profilaktycznych decyduje stomatolog na podstawie indywidualnych zaleceń ustalonych dla danego pacjenta. Przyjmuje się, że osoby dorosłe powinny odwiedzać gabinet dentystyczny raz na pół roku. Pozwoli to wcześnie zareagować na niepokojące zmiany i w razie konieczności podjąć odpowiednie kroki. Jeśli schorzenie zostanie zdiagnozowane na początkowym etapie, leczenie będzie znacznie łatwiejsze, a w wielu przypadkach uda się całkowicie go uniknąć. Wizyty kontrolne u dentysty warto zawsze łączyć z profesjonalną higienizacją zębów, w trakcie której zostanie usunięty powstały kamień nazębny.
W przypadku dzieci częstotliwość wizyt kontrolnych powinna być większa. Powodem jest słaba mineralizacja zębów mlecznych, co znacznie zwiększa tendencję do rozwoju próchnicy. Dlatego też najmłodsi pacjenci powinni odwiedzać dentystę co 3-4 miesiące. Pozwoli to wyedukować malucha na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, a także zaszczepić w nim potrzebę dbałości o zęby. Warto podkreślić, że dzieci powinny również odbyć wizytę adaptacyjną, która ma miejsce zaraz po wyrżnięciu się pierwszych zębów mlecznych. Jest to doskonały czas na zabawę, edukację, poznanie personelu oraz wyposażenie gabinetu. Dzięki temu mali pacjenci czują się znacznie pewniej w nowym miejscu i bez strachu decydują się na przegląd zębów i wykonanie prostych zabiegów.
Nawet regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym muszą być połączone z codzienną skrupulatną higieną jamy ustnej:
Jak dbać o swoje zęby – krok po kroku:
Dzięki profilaktyce i odpowiednim nawykom możemy zachować zdrowie zębów i jamy ustnej przez długi czas. Zespół BDental i BabyDental oferuje kompleksowe wizyty kontrolne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zadbaj o siebie oraz o zęby Twojego dziecka i umów się na konsultację już dziś!