fbpx Narkoza dla dziecka - czyli znieczulenie ogólne w asyście anestezjologicznej | B-Dental - gabinet dentystyczny - stomatologia

Narkoza dla dziecka – czyli znieczulenie ogólne w asyście anestezjologicznej

U dzieci, które podczas leczenia stomatologicznego nie potrafią lub nie mogą współpracować z dentystą, może zaistnieć konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego, czyli metody anestezjologicznej, zwanej potocznie „narkozą”.

Znieczulenie ogólne (uśpienie) jest skutecznym sposobem umożliwiającym leczenie chorych ząbków u szczególnie wrażliwych Małych Pacjentów oraz tych o lękowym nastawieniu do zabiegów.  Umożliwia również przeprowadzenie leczenia stomatologicznego kompleksowo, czyli wyleczenia wszystkich chorych ząbków na jednej wizycie.

Narkoza jest szczególnie uzasadniona w przypadku dzieci młodszych, które są jeszcze za małe na współpracę ze stomatologiem, a tym bardziej nie są w stanie wytrzymać na fotelu dłużej niż kilka sekund. Nieraz to jedyny sposób na walkę z bólem i pomoc dziecku, które cierpi z powodu stanów zapalnych, wywołanych próchnicą zębów.


Znieczulenie ogólne polega na podaniu leków usypiających, zwiotczających mięśnie i przeciwbólowych. Dziecko nie będzie nic czuć ani pamiętać z tego okresu. Jest całkowicie odwracalnym procesem, który służy do zniesienia bólu i świadomości w trakcie zabiegu.

Po podaniu środka znieczulającego Mały Pacjent zasypia. Wtedy lekarz stomatolog może przeprowadzić bezstresowo i bezboleśnie zabieg, np. wyleczyć wszystkie chore ząbki w ramach tej jednej wizyty, przeprowadzić leczenie endodontyczne lub czyszczenie ząbków dziecka. Podczas zabiegu dziecko ma cały czas monitorowane podstawowe parametry życiowe (m.in. krążenie krwi i oddychanie). Leki  podawane są dożylnie przez lekarza anestezjologa a na twarzy dziecka jest maseczka, przez którą podawany jest tlen.

Po zakończeniu leczenia stomatologicznego następuje wybudzenie, lecz dziecko jeszcze  przez pewien czas pozostaje pod opieką anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej.

Konsekwencje zdrowotne, które wynikają z zaniedbania leczenia zębów, są bez porównania większym obciążeniem dla organizmu niż samo znieczulenie ogólne.

Natomiast zmuszanie dziecka siłą do poddania się leczeniu stomatologicznemu jest równie złym wyjściem, gdyż powoduje często nieodwracalny uraz psychiczny i opór przed jakimkolwiek leczeniem w przyszłości (np. dentofobię).

Współczesne środki znieczulające podawane przez lekarza anestezjologa powodują, że zabieg jest traktowany jako rutynowy i nie wymaga szczególnych badań.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nie istnieje całkowicie bezpieczna metoda znieczulenia ogólnego. Stała obserwacja, monitorowanie czynności serca i oddychania, wysoka jakość używanego sprzętu i leków oraz kwalifikacje i doświadczenie lekarza anestezjologa i całego zespołu, pozwalają na zmniejszenie ryzyka związanego ze znieczuleniem do minimum.


 

Umów się na zabieg

MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę