Implanty to świetne rozwiązanie dla pacjentów bezzębnych. Wystarczy wszczepić już 2 implanty w żuchwie, a 4 w szczęce aby znacząco polepszyć utrzymanie i retencje protezy. Ruchomość protezy zwłaszcza dolnej jest dla wielu pacjentów dużym problemem. Do wszczepionych implantów można przykręcić zaczepy kulowe, lokatory lub wykonać bardziej skomplikowane konstrukcje aby zapewnić protezie stabilizację.
Zastosowanie belki metalowej, łączącej dwa implanty, która stabilizuje protezę ruchomą dolną.
Taką konstrukcją jest proteza całkowita oparta na metalowym wsporniku – belce – łączącym wszczepione implanty. W protezie zamontowane są zatrzaski, które po założeniu jej na belkę zacementowaną na implantach powodują, że proteza staje się nieruchoma w ustach. W niektórych przypadkach wskazane jest oparcie protezy na dwóch belkach czyli czterech implantach, jednak zastosowanie już dwóch implantów zdecydowanie poprawia komfort posługiwania się taką protezą. Dla podniesienia komfortu belka może być wykonana ze złota.
Zastosowanie zatrzasków kulkowych w stabilizacji protezy ruchomej dolnej.
Przy dwóch wszczepionych implantach, umieszczanych w odcinku przednim, można również zastosować zatrzaski punktowe, które utrzymują protezę.
Zastosowanie lokatorów w stabilizacji protezy ruchomej dolnej.
Jeszcze innym rodzajem umocowania protezy na implantach są protezy akrylowe z osadzonymi lokatorami, które spełniają rolę mocującą, poprawiają utrzymanie uzupełnienia ruchomego i tym samym komfort użytkowania. System Locator to system mocowania protez całkowitych będący alternatywą dla zaczepów kulowych lub zatrzasków belkowych. Pozwala na natychmiastowe obciążenie implantów dentystycznych.
Implanty w przypadku całkowitego braku zębów są niekiedy jedynym sposobem na stabilne utrzymanie protezy ruchomej