fbpx Ortodoncja | B-Dental - gabinet dentystyczny - stomatologia

Ortodoncja



ORTODONCJA jest dziedziną stomatologii, której podstawowym celem jest leczenie wad zgryzu pacjentów.

Leczeniem ortodontycznym zajmuje się specjalista ortodonta, który diagnozuje i leczy, aparatami stałymi lub ruchomymi, nieprawidłowości w ustawieniach zębów, wady zgryzu oraz inne dysfunkcje szczękowo-twarzowe. 

Celem takiego leczenia jest prawidłowe ustawienie zębów w obrębie jednego łuku, oraz prawidłowe ustalenie zgryzu, czyli dolnego łuku zębowego względem górnego.

Jak sprawdzić, czy konieczne jest leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne stosuje się w przypadkach nieprawidłowości w ułożeniu zębów – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednakże tylko ortodonta jest w stanie określić, czy pacjent może odnieść korzyści z leczenia ortodontycznego. Za pomocą narzędzi diagnostycznych takich jak wywiad, badanie kliniczne, modele gipsowe oraz specjalne badania rentgenowskie, ortodonta może zdecydować, czy należy zastosować leczenie ortodontyczne i opracować plan leczenia odpowiedni dla danego pacjenta.

Leczenie ortodontyczne może rozpocząć w każdym wieku, oczywiście, jeśli są ku temu wskazania. A mogą nimi być:

  • stłoczenie zębów — w którym zębów jest zbyt dużo i nie mieszczą się one w wyrostku zębodołowym
  • przodozgryz górny, w którym górne przednie zęby są wysunięte za bardzo do przodu (wystają) ponad zębami dolnymi
  • tyłozgryz – najczęściej wystepująca wada, która polega na dotylnym przesunięciu dolnego łuku zębowego względem górnego – wyróżniamy tu trzy typy – tyłozgryz całkowity, tyłozgryz częściowy i tyłozgryz rzekomy;
  • protruzja (wysunięcie) szczęki dolnej –  gdzie zęby dolne są wysunięte za bardzo do przodu lub zęby górne są cofnięte za bardzo do tyłu
  • zgryz krzyżowy, w którym zęby górne nie zachodzą z przodu zębów dolnych przy normalnym gryzieniu, tylko od wewnątrz;
  • zgryz otwarty — wolna przestrzeń pomiędzy powierzchniami gryzącymi zębów przednich lub bocznych, gdy zęby tylne stykają się ze sobą
  • zgryz głęboki – ma miejsce, gdy dolne siekacze zagryzają zbyt blisko dziąseł poza zębami górnymi
  • szpary — przestrzenie lub odstępy pomiędzy zębami wynikające z braku zawiązków zębów lub sytuacja, w której zęby są za małe
  • przemieszczenie linii środkowej, w którym środek zębów górnych przednich nie leży w jednej linii ze środkiem zębów dolnych przednich

A jak postępujemy w przypadku dzieci?

Mimo, że nie istnieje uniwersalny wiek na rozpoczęcie leczenia, zaleca się, aby każde dziecko spotkało się z ortodontą nie później niż w wieku 7 lat. Wczesna interwencja często czyni łatwiejszym i mniej czasochłonnym  leczenie w późniejszym wieku.

Oto niektóre ze stanów, sygnalizujących potrzebę wykonania wczesnego badania ortodontycznego:

  • wczesne lub późne wypadanie zębów mlecznych
  • trudności w żuciu czy gryzieniu
  • oddychanie przez usta
  • ssanie kciuka
  • tłoczące się, źle ulokowane czy zablokowane zęby
  • szczęki przesunięte lub wydające dźwięki stawy skroniowo-żuchwowe
  • trudności z wymową
  • gryzienie policzka lub warg
  • zęby spotykające się w anormalny sposób lub nie spotykające się wcale
  • zaburzenia symetrii twarzy
  • szczęki za daleko wysunięte wprzód lub w tył

Na czym polega leczenie ortodontyczne? 

Najczęściej wybieraną i najbardziej skuteczną metodą korekty krzywego uzębienia i leczenia wad zgryzu, w tym najczęściej leczenia tyłozgryzu, jest leczenie aparatami ortodontycznymi. Istnieje wiele różnych rodzajów aparatów, zarówno stałych, jak i ruchomych, przeznaczonych do przemieszczania zębów, ćwiczenia mięśni, wpływania na wzrost i ustawienie szczęki. 

Aparaty ortodontyczne dzielą się na dwie podstawowe grupy:

Leczenie ortodontyczne wymaga starannej i restrykcyjnej higieny jamy ustnej oraz regularnego zgłaszania się na wizyty kontrolne.


Stałe aparaty ortodontyczne są najpopularniejszą metodą leczenia wad zgryzu i korekty krzywego uzębienia. Dla wielu osób problematyczna jest jednak ich estetyka – przyklejane do zębów zamki i mocowany do nich drut napinający, przez co utrudnione utrzymanie higieny jamy ustnej. 

to nowa propozycja w ortodoncji. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest estetyka nakładek, ponieważ są one przezroczyste. Dodatkowym ich atutem jest dostępność w różnych rozmiarach. Nakładki te są bardzo higieniczne i nie mają wpływu na mowę pacjenta.

Leczenie ortodontyczne wymaga starannej i restrykcyjnej higieny jamy ustnej oraz regularnego zgłaszania się na wizyty kontrolne. Jednak korzyści z leczenia ortodontycznego są bardzo duże – obejmują poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, poprawę wyglądu oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Pierwszym krokiem w leczeniu wad zgryzu jest pełna diagnostyka w gabinecie ortodonty, który musi poznać przyczynę wady zgryzu oraz ewentualne szkodliwe nawyki pacjenta, które trzeba będzie wyeliminować przed rozpoczęciem, w trakcie i po zakończeniu leczenia. 

Standardowym elementem konsultacji ortodontycznej jest dokładne badanie jamy ustnej, gdzie ocenia się błonę śluzową jamy ustnej, dziąseł, wędzidełek, warg, języka oraz ślinianek, ocena symetrii twarzy. Badanie ortodontyczne obejmuje także ocenę tkanek zębów i występującej próchnicy, patologicznego starcia zębów czy nieprawidłowej budowy szkliwa. Kolejnym etapem diagnostyki jest ocena zgryzu oraz funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych.

Dla prawidłowej diagnostyki ortodonta może zlecic wykonanie panoramicznego zdjęcia wszystkich zębów, czyli pantomogramu oraz wykonanie zdjęcia bocznego czaszki nazywanego cefalogramem. Lekarz robi także zwykłe zdjęcie zębów pacjenta oraz wykonuje odciski zębów do gipsowych modeli diagnostycznych. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich badań, ortodonta przystępuje do rozpisania planu leczenia ortodontycznego

Warunkiem rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest sanacja jamy ustnej, co oznacza, że wszystkie zęby znajdujące się w jamie ustnej muszą być wyleczone i pacjent nie może zmagać się z żadnym zapaleniem dziąseł czy przyzębia.

Drugim etapem leczenia jest ustalenie planu leczenia ortodontycznego, w którym lekarz przedstawia pacjentowi możliwe sposoby leczenia, kosztorys oraz zakładany czas leczenia – podejmowana jest wspólna decyzja o rodzaju leczenia, zależna od wady zgryzu, możliwości finansowych pacjenta oraz jego upodobań.

Kolejnym, juz trzecim etapem jest założenie wybranego aparatu ortodontycznego na zęby, a następnie regularne uczestniczenie w wizytach kontrolnych, podczas których ortodonta ocenia efekty leczenia. W przypadku aparatu stałego wizyty kontrolne zazwyczaj odbywają się co 6 lub 8 tygodni. Częstotliwość wizyt jest uzależniona od etapu leczenia.

Czas leczenia aparatem ortodontycznym jest uzależniony od wieku pacjenta i zaawansowania wady zgryzu. Zazwyczaj leczenie ortodontyczne trwa od półtora roku do dwóch lat. U osób dorosłych leczenie ortodontyczne może trwać nieco dłużej.

Ostatnim etapem leczenia ortodontycznego jest zdjęcie aparatu i w przypadku aparatu stałego – założenie aparatu retencyjnego, który utrwala efekty leczenia. To etap równie ważny jak poprzednie, ponieważ tylko dbałość o osiągnięte efekty, pozwoli pacjentowi cieszyć się pięknym uśmiechem na stałe. 

Jakie są korzyści z leczenia ortodontycznego?

Przywrócenie właściwego układu zębów zawsze poprawia problemy związane z nieprawidłowym zgryzem, niektórymi wadami wymowy, usuwa utrudnienia w gryzieniu i żuciu, redukuje problemy szczękowe i zużycie szkliwa.

Leczenie ortodontyczne zapobiega lub eliminuje występowanie wielu poważnych problemów, gdyż nieleczona wada zgryzu prowadzi do wielu uszkodzeń. 

Leczenie ortodontyczne wymaga starannej i restrykcyjnej higieny jamy ustnej oraz regularnego zgłaszania się na wizyty kontrolne. 

Jednak korzyści z leczenia ortodontycznego są bardzo duże – obejmują poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, poprawę wyglądu oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.


Wskazania do wczesnego badania ortodontycznego.

Higiena przy stałych aparatach ortodontycznych.

powrót na stronę: oferta

MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00