to przede wszystkim protezy całkowite lub uzupełniające braki częściowe. Wskazaniem do ich stosowania są przypadki bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu, kiedy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień (protez szkieletowych, stałych, opartych na implantach).
przygotowane przed zabiegiem i zakładane bezpośrednio po ekstrakcji (usunięciu) zębów. W/w protezy są tańszą alternatywą do protez szkieletowych. Działanie uboczne protez osiadających: po pewnym czasie (2-3 lat) zęby sztuczne stają się optycznie krótsze w stosunku do zębów własnych. Niebagatelne jest również destrukcyjne działanie protezy akrylanowej na pozostałe zęby – powoduje przewlekłe stany zapalne dziąsła i obnażanie szyjek tych zębów.
w odróżnieniu do akrylanowych, mają zmniejszoną do minimum niewygodną dla pacjenta płytę podniebienną. W wariantach klasycznych protezy te muszą mieć w swojej budowie klamry, które są mniej lub bardziej widoczne.
W estetycznych wariantach wykonujemy protezy szkieletowe, które opierają się na koronach teleskopowych lub zatrzaskach czy zasuwach.
W niektórych przypadkach proponujemy pacjentom szynoprotezy, czyli protezy szkieletowe ze specjalną szyną podtrzymującą (zabezpieczającą) zęby przed rozchwianiem.
stanowią alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu. W odróżnieniu od nich wykonane są z materiału termoplastycznego –acetalu, o wysokiej homogenności, odpornego na zginanie, dzięki temu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł Pacjenta, dzięki czemu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych. Ponadto protezy szkieletowe acetalowe nie łamią się i nie pękają – jest to możliwe gdyż wykonane są z materiału, który zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach niż akryl, stosowany do klasycznych protez akrylowych.