Niezależnie od tego, czy nosisz aparat korekcyjny czy też korzystasz z innych zabiegów ortodontycznych, ważne jest, aby:
- Szczotkować zęby 2 razy dziennie korzystając z fluorkowej pasty do zębów w celu usunięcia płytki nazębnej, która jest główną przyczyną próchnicy zębów i chorób dziąseł.
- Codziennie używać nici dentystycznej w celu usunięcia płytki nazębnej z przestrzeni pomiędzy zębami i miejsc poniżej linii dziąseł. Nieusuwana codziennie płytka nazębna twardnieje i przekształca się w kamień – brzydki i twardy żółty nalot.
- Ograniczać spożywanie pokarmów bogatych w cukier lub skrobię, zwłaszcza lepkich przekąsek.
- Regularnie odwiedzać stomatologa w celu wykonania profesjonalnych zabiegów oczyszczania zębów i badań kontrolnych
Czysta jama usta nie tylko sprawia, że zęby mogą służyć Ci przez całe życie, ale po prostu poprawia Twoje samopoczucie. Poza tym, zapewnia Ci świeższy oddech i ładniejszy uśmiech.
Co nastolatki powinny wiedzieć o higienie jamy ustnej?
Problemy z zębami i dziąsłami mogą wystąpić i faktycznie występują u osób nastoletnich. Uzyskanie dodatkowych informacji na temat kwestii mających wpływ na zdrowie jamy ustnej może pomóc w podejmowaniu optymalnych decyzji.
- Ortodoncja — Duża liczba starszych dzieci oraz nastolatków musi stosować aparaty korekcyjne w celu poprawienia ściśniętych lub wykrzywionych zębów oraz niewłaściwego ustawienia szczęk. Nieprawidłowo ustawione zęby powodują większe trudności podczas czyszczenia, są bardziej narażone na wczesną utratę i wywierają dodatkowe naprężenie mięśni żujących. Ocena ortodontyczna pozwala określić, czy powinieneś nosić aparat korekcyjny, a także wskazać odpowiedni dla Ciebie sposób leczenia. Jeżeli nosisz aparat korekcyjny, powinieneś zwracać szczególną uwagę na prawidłowe mycie zębów.
- Ochronne szczęki — Jeżeli uprawiasz sport, ochronne szczęki mają krytyczne znaczenie dla ochrony Twojego uśmiechu. Zazwyczaj przykrywają one górne zęby, zapewniając ochronę przed ich wyłamaniem, rozcięciem warg i innymi urazami jamy ustnej. Jeżeli nosisz aparat korekcyjny lub inne stałe uzupełnienia (na przykład most) na dolnej szczęce, wówczas stomatolog może zasugerować wykonanie ochronnej szczęki również na zęby dolne.
- Odżywianie — Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowych zębów i dziąseł. Cukry i skrobia wchodzące w skład wielu przekąsek i napojów przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej, która niszczy szkliwo zębów. Ograniczaj liczbę spożywanych przekąsek i napojów – po każdym spożyciu pokarmów i napojów zawierających cukry i skrobię zęby są przez co najmniej 20 minut poddawane atakom kwasów. Przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety na bazie 5 grup pokarmów może znacznie poprawić zdrowie jamy ustnej. Decydując się na przekąskę, wybieraj pokarmy pożywne, takie jak ser, surowe warzywa, jogurt naturalny lub owoce.
- Palenie tytoniu — Jeżeli nie palisz ani nie żujesz tytoniu – nie zaczynaj. Oprócz powodowania innych problemów zdrowotnych, palenie może być źródłem przebarwień na zębach, dziąsłach i kamieniu zębowym, a także wpływać na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z ust. W dłuższej perspektywie żucie tytoniu oraz palenie papierosów i cygar zwiększa ryzyko raka jamy ustnej oraz choroby dziąseł. Jeżeli używasz tytoniu, powiadom o tym stomatologa i lekarza, informując ich także o wszelkich swoich problemach dotyczących jamy ustnej.
- Kolczyki w języku i innych częściach jamy ustnej — Wprawdzie kolczykowanie języka i innych części jamy ustnej jest popularne, jednak może powodować różne komplikacje, w tym infekcje, niedające się powstrzymać krwawienie oraz uszkodzenia nerwów. Pociąga również za sobą ryzyko udławienia się poluzowanymi kolczykami, sztangami i kółkami. Poza tym, metalowe ozdoby mogą być przyczyną ukruszenia się lub pęknięcia zębów oraz uszkodzenia dziąseł. Jeżeli zastanawiasz się nad przekłuciem języka, wargi lub policzka, powiadom o tym stomatologa, który może pomóc Ci w wybraniu najbezpieczniejszego rozwiązania.
- Zaburzenia odżywiania — Zarówno bulimia (spożywanie dużych ilości pokarmu aż do pojawienia się wymiotów), jak i anoreksja (nadmierny strach przed przybraniem na wadze, będący przyczyną ograniczenia spożywania pokarmów) są poważnymi zaburzeniami, które – uszkadzając szkliwo – bezpośrednio wpływają na wygląd zębów. Wprawdzie stomatolog może wprowadzić korekty w zniszczonym szkliwie, jednak nie potrafi leczyć samego zaburzenia odżywiania, które niesie potencjalne zagrożenie dla życia i wymaga zbadania psychologicznych kwestii związanych z poczuciem własnej wartości oraz samokontrolą. Jeżeli cierpisz – lub wydaje Ci się, że cierpisz – na zaburzenia odżywiania, skonsultuj się z lekarzem.
powrót na stronę – profilaktyka