Działanie podtlenku azotu polega na zaburzeniu przewodnictwa w neuronach mózgowia. Podtlenek azotu zmniejsza strach oraz napięcie lękowe odczuwane przez pacjenta przed zabiegiem oraz w trakcie jego trwania. Wspomaga działanie środków miejscowo znieczulających.
Wskazaniami do przeprowadzenia sedacji są:
Podanie podtlenku azotu pozwala pacjentowi odprężyć się, uniknąć stresu i strachu przed zabiegiem, zmniejszyć ból a nawet odciąć się od rzeczywistości.
Z racji tego, że sedacja wziewna nie powoduje zwiotczenia mięśni, może być bezpiecznie podawana osobom z chorobami serca. Nie ma także wpływu na ciśnienie krwi, nie powoduje również zwolnienia oddechu i niedotlenienia. Mogą ją stosować pacjenci z astmą. Po jej podaniu pacjent wraca do pełni sił w ok. 30 minut.
Przeciwwskazaniami do podania są katar, przerost migdałków, ostre zapalenie zatok i ucha środkowego, pierwszy trymestr ciąży, porfiria, miastenia gravis, stwardnienie rozsiane, rozszerzenie oskrzelowe, rozedma płuc, choroby psychiczne oraz brak współpracy pacjenta.
Sedacja wziewna jest całkowicie bezpieczna i z powodzeniem stosowana u dzieci już od 3. roku życia, które łatwo nawiązują kontakt z lekarzem i są bardziej podatne na sugestie specjalistów. Stosowanie gazu rozweselającego może skutkować amnezją czyli “zapominaniem” sytuacji. Mimo tego, że nie pojawia się u każdego dziecka, znacznie ułatwia leczenie szczególnie trudnych pacjentów. Część dzieci po podaniu gazu po prostu zasypia, śniąc o przyjemnych rzeczach, a takie skojarzenia oddalają je od niechęci do stomatologa.
Oczywiście istnieje również kilka zaleceń, których powinien przestrzegać każdy pacjent przed przyjęciem takiego znieczulenia: