Jest to zabieg usuwania złogów i kamienia nazębnego, przeprowadzany przy użyciu narzędzi ultradźwiękowych, gdzie powstające na końcówce drgania rozbijają osad nazębny. Skład mineralny śliny, niedokładne usuwanie płytki nazębnej na co dzień, dieta oraz nawyki przyczyniają się do zbierania się osadów i złogów nazębnych. Mogą przybierać postać miękkich nalotów lub tez być utwardzone jako kamień nazębny. Stanowi on nie tylko zagrożenie dla zębów i dziąseł, ale jest także problemem natury kosmetycznej. Porowata powierzchnia zmineralizowanej warstwy płytki nazębnej łatwo ulega przebarwieniom pod wpływem herbaty, kawy czy nikotyny, tworząc ciemniejsze obwódki przy powierzchni dziąseł (kamień naddziąsłowy).
Groźniejszy jest jednak kamień ukryty pod dziąsłami, w kieszonkach zęba, bo może wywoływać stan zapalny a w konsekwencji prowadzić do parodontozy.
W naszych gabinetach zabiegi usuwania złogów nazębnych wykonujemy bezboleśnie oraz skutecznie, za pomocą ultradźwięków. Zabieg wykonany tą metodą doskonale oczyszcza zęby i chroni je przed próchnicą. Uzupełnieniem scalingu jest usuwanie osadu (piaskowanie) zaś uzupełnieniem obu jest lakierowanie zębów specjalnym preparatem. Zabiegi te stosowane systematycznie dają doskonały efekt kosmetyczny.
Piaskowanie zębów jest zabiegiem higienizacyjnym polegającym na usuwaniu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień za pomocą aparatu AIR FLOW, który mieszanką dwuwęglanu sodu, wody i powietrza, szybko i skutecznie usuwa osad, nierówności i przebarwienia na zębach. Pomaga w walce z kamieniem nazębnym i jest zabiegiem uzupełniający po skalingu. Często stosuje się go przed profesjonalnym wybielaniem zębów.
Zabieg ten jest szczególnie zalecany osobom, które:
Po zabiegu, przez około 2 doby, pacjent powinien stosować tzw. białą dietę. Należy wstrzymać się od palenia papierosów, picia kawy, herbaty i innych napojów barwiących, ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień na zębach. Po upływie tego czasu można powrócić do swojego normalnego trybu życia. Trzeba jednak nadal przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, czyli nie tylko dbać o prawidłowe szczotkowanie zębów, ale również używać nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust.
Piaskowanie zębów jest bezpieczne i bezbolesne, jednak bardziej wrażliwi pacjenci po zabiegu mogą odczuwać dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł.
Istnieje niewiele czynników, przez które nie można dokonać zabiegu piaskowania zębów. Są to:
Należy jednak wiedzieć, że piaskowanie nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień, takich jak wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa, przebarwienia poantybiotykowe czy początkowe plamy próchnicowe.