fbpx Higiena uśmiechu - piaskowanie zębów | B-Dental - gabinet dentystyczny - stomatologia

Higiena uśmiechu – piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów jest zabiegiem bardzo skutecznym. Warto z niego korzystać nie tylko ze względów estetycznych - pozwala na usunięcie osadów z powierzchni zębów, a co za tym idzie, przeciwdziała rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Pozwala też na wyczyszczenie zębów w przestrzeniach bardzo trudno dostępnych, gdzie szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Dzięki piaskowaniu zęby są się nie tylko zdrowsze, ale także gładsze, jaśniejsze i błyszczące.

Skaling

Jest to zabieg usuwania złogów i kamienia nazębnego, przeprowadzany przy użyciu narzędzi ultradźwiękowych, gdzie powstające na końcówce drgania rozbijają osad nazębny. Skład mineralny śliny, niedokładne usuwanie płytki nazębnej na co dzień, dieta oraz nawyki przyczyniają się do zbierania się osadów i złogów nazębnych. Mogą przybierać postać miękkich nalotów lub tez być utwardzone jako kamień nazębny.  Stanowi on nie tylko zagrożenie dla zębów i dziąseł, ale jest także problemem natury kosmetycznej. Porowata powierzchnia zmineralizowanej warstwy płytki nazębnej łatwo ulega przebarwieniom pod wpływem herbaty, kawy czy nikotyny, tworząc ciemniejsze obwódki przy powierzchni dziąseł (kamień naddziąsłowy).

Groźniejszy jest jednak kamień ukryty pod dziąsłami, w kieszonkach zęba, bo może wywoływać stan zapalny a w konsekwencji prowadzić do parodontozy.

scal1 scal2

W naszych gabinetach zabiegi usuwania złogów nazębnych wykonujemy bezboleśnie oraz skutecznie, za pomocą ultradźwięków. Zabieg wykonany tą metodą doskonale oczyszcza zęby i chroni je przed próchnicą. Uzupełnieniem scalingu jest usuwanie osadu (piaskowanie) zaś uzupełnieniem obu jest lakierowanie zębów specjalnym preparatem. Zabiegi te stosowane systematycznie dają doskonały efekt kosmetyczny.

Piaskowanie zębów 

Piaskowanie zębów jest zabiegiem higienizacyjnym polegającym na usuwaniu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień za pomocą aparatu AIR FLOW, który mieszanką dwuwęglanu sodu, wody i powietrza, szybko i skutecznie usuwa osad, nierówności i przebarwienia na zębach. Pomaga w walce z kamieniem nazębnym i jest zabiegiem uzupełniający po skalingu. Często stosuje się go przed profesjonalnym wybielaniem zębów.

Zabieg ten jest szczególnie zalecany osobom, które:

 • palą papierosy,
 • piją dużo kawy, herbaty i wina,
 • mają wybielone zęby,
 • są podatne na przebarwienia zębów,
 • noszą aparat ortodontyczny,
 • posiadają zęby nachodzące na siebie.

Po zabiegu, przez około 2 doby, pacjent powinien stosować tzw. białą dietę. Należy wstrzymać się od palenia papierosów, picia kawy, herbaty i innych napojów barwiących, ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień na zębach. Po upływie tego czasu można powrócić do swojego normalnego trybu życia. Trzeba jednak nadal przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, czyli nie tylko dbać o prawidłowe szczotkowanie zębów, ale również używać nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust.

piask1piask2

Piaskowanie zębów jest bezpieczne i bezbolesne, jednak bardziej wrażliwi pacjenci po zabiegu mogą odczuwać dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł. 

Istnieje niewiele czynników, przez które nie można dokonać zabiegu piaskowania zębów. Są to:

 • alergia na sodę bądź inny składnik preparatu czyszczącego,
 • zranione błony śluzowe jamy ustnej
 • stany zapalne dziąseł
 • stany zapalne jamy ustnej
 • wrzody na narządach układu pokarmowego (żołądek, wątroba)

Należy jednak wiedzieć, że piaskowanie nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień, takich jak wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa, przebarwienia poantybiotykowe czy początkowe plamy próchnicowe.

powrót na stronę – stomatologia estetyczna

powrót na stronę – profilaktyka

MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00