Kamień może powstawać na oraz pod brzegiem dziąsła i podrażniać tkanki dziąseł. Kamień nazębny zapewnia dodatkowe miejsce do tworzenia się płytki bakteryjnej i tworzy na zębach znacznie bardziej lepką powierzchnię, co może prowadzić do poważniejszych problemów, w tym ubytków zębów i chorób dziąseł.
Kamień nazębny stanowi nie tylko zagrożenie dla zębów i dziąseł, ale także problem natury kosmetycznej. Charakteryzuje się on większą porowatością, wskutek czego łatwo pokrywa się plamami. Tak więc osoby, które często piją kawę lub herbatę albo palą papierosy, powinny zwracać szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego.
W odróżnieniu od płytki nazębnej, która jest bezbarwną warstwą bakterii, kamień nazębny jest widocznym dla oka mineralnym osadem tworzącym się powyżej linii dziąseł. Najbardziej powszechną oznaką kamienia nazębnego jest żółty lub brązowy kolor zębów bądź dziąseł. Jedynym sposobem na stwierdzenie gromadzenia się kamienia i jego usunięcie jest wizyta u stomatologa.
Ograniczenie powstawania płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego wymaga odpowiedniego czyszczenia zębów, zwłaszcza przy użyciu szczoteczki skutecznie usuwającej płytkę nazębną oraz stosowania nici dentystycznej.
Kamień nazębny może usunąć jedynie dentysta lub higienista w procesie tak zwanego skalingu. Dentysta lub higienista korzysta wówczas ze specjalnych przyrządów w celu usunięcia kamienia z zębów zarówno powyżej, jak i poniżej linii dziąseł.
Kamień nazębny jest zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej i w zauważalny sposób obniża atrakcyjność uśmiechu
Usunięcie kamienia nazębnego jest możliwe jedynie podczas profesjonalnego zabiegu oczyszczającego.