fbpx Wkłady koronowo-korzeniowe | B-Dental - gabinet dentystyczny - stomatologia

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe są konstrukcjami osadzanych na stałe w jamie ustnej pacjenta, stosowanymi do wzmocnienia struktury korzenia jako filaru protetycznego, przed wykorzystaniem go na dalszym etapie leczenia. Zakłada się je w tych zębach leczonych endodontycznie, które nie wykazują dużego stopnia rozchwiania, nie są złamane, nie mają zmian okołowierzchołkowych w kości i są poprawnie przeleczone. Wkłady koronowo-korzeniowe można dzielimy na standardowe i indywidualne.

1. Wkłady koronowo-korzeniowe standardowe, metalowe.

Wkłady standardowe, metalowe są obecnie rzadziej stosowane, gdyż ich standaryzacja nasuwa ograniczenia. Stosuje się je najczęściej w przypadku konieczności natychmiastowej rekonstrukcji korony, w zębach, w których rokowanie nasuwa wątpliwości i w celu redukcji kosztów.

2. Wkłady koronowo-korzeniowe standardowe, z włókna szklanego.

Wkłady standardowe mogą być również wykonane z niemetalu i do nich należą wkłady z włókna szklanego, osadzanego na odpowiednim materiale kompozytowym

Materiały te posiadają określoną elastyczność, dlatego bardzo dobrze przenoszą siły mechaniczne na strukturę korzenia.

Zastosowanie wkładów z włókna szklanego zapewnia doskonałą barwę oraz wyklucza możliwość zszarzenia tkanek twardych, co nadaje odbudowywanemu zębowi długoczasowy, trwały oraz przede wszystkim naturalny wygląd.

Dodatkową zaletą wkładów z włókna szklanego jest łatwość usunięcia ich z kanału w razie potrzeby ponownego leczenia endodontycznego.

Bardzo dobre parametry wytrzymałościowe jak i estetyczne wkładów z włókna szklanego sprawiają, że materiały te są często materiałami z wyboru, przy wszelkiego rodzaju pracach przygotowawczych przed wykonaniem prac protetycznych, bezmetalowych tj.: korony pełnoceramiczne czy na podbudowie z tlenku cyrkonu.

3. Wkłady koronowo-korzeniowe, indywidualne, metalowe.

Wkłady koronowo-korzeniowe indywidualne, są modelowane zgodnie z kształtem korzenia i pozostałości korony pacjenta. Pozwala to na lepsze dopasowanie rodzaju wkładu do planowanego uzupełnienia protetycznego, które będzie na nim oparte.

We wkładach indywidualnych wyróżnia się część korzeniową i koronową, które współdziałają ze sobą, co prowadzi do wzmocnienia struktur zęba.

Opracowanie zęba pod wkład koronowo-korzeniowy jest bezbolesne, ponieważ nie posiada on już miazgi. Najpierw wykonywane jest poszerzenie światła kanału korzeniowego poprzez użycie wierteł, nastepnie pobierany jest wycisk kanałów korzenia wraz z otaczającymi go tkankami i łukiem zębowym, oraz wycisk przeciwstawnego łuku – wykonanie wycisku jest charakterystyczne dla metody pośredniej, istnieje także metoda bezpośrednia, w której nie pobiera się wycisku. Wycisk przesyłany jest do laboratorium technicznego, gdzie modelowany jest wkład. Po otrzymaniu wkładu lekarz stomatolog zakłada go do kanałów korzeniowych zęba. W metodzie bezpośredniej wkład indywidualny modelowany jest od razu w jamie ustnej pacjenta.

Wkłady koronowo korzeniowe najczęściej wykonywane są ze stopów metali powszechnie stosowanych w protetyce. To zwykle stopy chromoniklowe, stopy złota i tytanu.

4. Wkłady koronowo-korzeniowe, indywidualne, z tlenku cyrkonu.

Obecnie nowością technologiczną są wkłady z tlenku cyrkonu. Są to wkłady o najwyższych parametrach wytrzymałościowych oraz estetycznych coraz chętniej stosowane w przypadku prac o najwyższych parametrach kosmetycznych. Wkłady z tlenku cyrkonu nie mają koloru metalicznego lecz biały lub kremowy i można na nich wykonać korony pełnoceramiczne, uzyskując efekty maksymalnie zbliżone do wyglądu naturalnego zęba.

Aby zapewnić naszym pacjentom jak najprecyzyjniejsze stosowanie wkładów koronowo-korzeniowych, każdorazowo poddajemy je kontroli rtg, a w szczególnych przypadkach proces ten wykonujemy przy użyciu mikroskopu stomatologicznego.

 

powrót na stronę – protetyka

MediRaty - płacenie za zabiegi w dogodnych ratach w B-Dental Specjalistyczne Centrum Stomatologii i Medycyny, Gliwice, ul. Chemiczna 3

Za leczenie i zabiegi możesz płacić w dogodnych dla siebie ratach.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z finansowania!

Nasz kalkulator online od razu wyliczy stosowne warunki.
oblicz ratę

Stomatolog Gliwice:

Rejestracja telefoniczna: (32) 330 30 35

Poniedziałek - Piątek od 9:00 do 19:00