Przez wiele lat fundamentem odbudowy protetycznej, ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość, były korony metalowe. We spółczesnym leczeniu takie korony stosowane są bardzo rzadko, ze względu na ich niewystarczającą estetykę.
Nowoczesna protetyka poleca dużą różnorodność koron porcelanowych.
Dziś większość prac protetycznych wykonują niezwykle precyzyjne frezarki, sterowane komputerowo, z materiałów wolnych od szkodliwych składników, takich jak stop chromu z kobaltem, który umożliwia wykonie prac stałych czy precyzyjnych prac ruchomych u pacjentów, u których stwierdza się uczulenie na dość powszechny w stomatologii nikiel.
Korony i mosty porcelanowe na podbudowie z chromo-kobaltu, dzięki połączeniu porcelany, która odznacza się wysoką estetyką i metalu, odpowiadającego za trwałość i wytrzymałość mostu, są bardzo popularnymi uzupełnieniami we współczesnej protetyce. Takie korony i mosty porcelanowe mogą być wykonywane na całej długości łuku zębowego. Ich zadaniem jest nie tylko uzupełnienie brakujących zębów, lecz również przywrócenie prawidłowych funkcji żucia i odtworzenie prawidłowych kontaktów zębowych.
Nie do przeceniania jest też fakt przywrócenia prawidłowego wyglądu i pięknego uśmiechu, i to przy zachowaniu pełnego komfortu posiadania własnych zębów.
Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu są szczególnie polecanym rodzajem takich uzupełnień, gdyż zapewniają pełną biozgodność z tkankami jamy ustnej, eliminują ryzyko odczynów alergicznych oraz brak przebarwień w jamie ustnej.
Największą zaletą koron pełnoceramicznych wykonanych na bazie tlenku cyrkonu jest doskonała estetyka. Takie korony wyróżniają się najlepszą kolorystyką, wytrzymałością mechaniczną i trwałością. Spośród wszystkich rodzajów koron zębowych te, cechują się najwyższymi właściwościami estetycznymi. Można lepiej dobrać kolor, nadać lepszy kształt i uzyskać maksymalną naturalność.
Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu są najczęściej stosowanymi w odbudowie zębów na implantach.
Mosty adhezyjne należą do stałych oraz tymczasowych uzupełnień protetycznych. Oznacza to iż mogą one być cementowane na stałe na zębach własnych pacjenta lub też służyć jako uzupełnienie tymczasowe np. podczas wgajania się implantów po zabiegu wszczepiania implantów. W porównaniu do tradycyjnych mostów porcelanowych nie wymagają one szlifowania zdrowych zębów są więc znacznie mniej inwazyjne. Mosty adhezyjne mocowane są do innych zębów za pomocą wypustek z włókna szklanego.
Korony porcelanowe na podbudowie ze złota mają charakterystykę zbliżoną do koron na podbudowie stalowej, są zatem bardzo wytrzymałe i zapewniają właściwą estetykę. To, co wyróżnia te korony, to obecność stopów metali szlachetnych, zwykle złota i platyny. Wynikają z tego następujące korzyści:
Zastosowanie złota minimalizuje ryzyko próchnicy wtórnej pod koroną protetyczną. Z tego względu zaleca się stosowanie złota w zębach głęboko złamanych lub zniszczonych poddziąsłowo, kiedy ryzyko próchnicy jest znacznie większe z uwagi na utrudnione lub uniemożliwione właściwe oczyszczanie tej okolicy.